Co je u nás nového

Prosinec 2017

Během prosince zažily děti mnoho krásných zážitků zejména při chystání se na Vánoce.

V úterý 5. prosince navštívil děti Mikuláš s anděly a čertíkem. Děti jim pověděly básničky, zatančily na čertovskou písničku a poté společně pracovali na mikulášských úkolech. Děti od Mikuláše dostaly balíček a i zbytek dne probíhal ve znamení této tradice.

Ve středu 13. jsme s dětmi jeli za panem farářem do evangelického kostela v Horní Čermné. Pan farář se nám úžasně věnoval, zazpívali jsme si, společně postavili betlém a povídali si o kostele a Vánocích. Nakonec jsme zakončili výlet velmi dobrodružně, když nám ujel autobus. 🙂

Poslední vánoční týden by ve znamení krásných zážitků a povídání si o tom, co pro nás Vánoce znamenají a jak je důležité být s těmi, které máme rádi. Během tohoto týdne jsme pekli cukroví, které jsme hned další den vzali s sebou na ochutnání do Domova pro seniory. Tam děti zahrály babičkám a dědečkům maňáskové divadlo a zazpívaly koledy. Poté se povídalo o vánočních zvycích dříve a dnes a bylo velmi zajímavé dozvědět se o tom, jaké dárky a zvyky pamatují senioři. Ten stejný den jsme s dětmi zavítali na výstavu Pohádkové Vánoce. Děti mohly obdivovat krásné betlémy a kostýmy z pohádek. Další den ve škole proběhla čtenářská dílna pod vedením Dáši Tenenkové. Děti si jí velmi užily, společně pracovaly po přečtení s knihou i tématem knihy, které bylo Vánoční hvězda a husa Líza. Ve čtvrtek jsme si společně s rodiči vyrobili ozdoby na strom venku a zazpívali si vánoční koledy. V pátek jsme se s dětmi během dopoledne loučili, děti si vylosovaly každý dáreček, ochutnaly cukroví, zazpívaly koledy, vyzkoušely nové hry a poté na ně čekalo divadlo, které přijelo k nám do školy.

A co nového se dělo v učení? 🙂 Ukončili jsme již sešit cviků pro psaní a mohli začít s prvními psacími tvary. Děti se s nadšením vrhly do nové výzvy a trénují malé psací samohlásky. Ve čtení již čteme

malé tiskací písmena, dáváme důraz na porozumění textu a využíváme k tomu různé pomůcky, které si mohou děti vybrat podle složitosti. V ateliéru děti vyráběly andílky, hvězdy, přání pro rodiče a svícínkya během vyrábění procvičovaly slova jako glue, cut, pencil a další. V angličtině opakovali již naučená slovíčka z minulých měsíců, ale přidaly i nová jako star, bell a další k tématu Vánoce. V matematice jsme pokročili k početním operacím (přidej, uber), naučili se psát číslice 4 – 6 a přitom poznali i významnou úlohu nuly, děti se pomalu učí rozhodovat, jaký postup zvolí při počítání těžších úloh. Stále trénujeme porovnávání čísel a krokování. Prvouka se nesla v duchu Vánoc a tradic, jež při této příležitosti dodržujeme. Zkusili jsme si vyrobit ledový svícen a tím zároveň pochopili, jak voda mění své skupenství pomocí teploty. Nezapomněli jsme ani na své bližní a zúčastnili se sbírky ,,Krabice od bot“, kdy děti věnovaly své věci dvěma dětem. Ty jsme zabalili do krásných dárků a předali.